Kontakta oss

Kontakta oss

Frakt

Betalning

Betalning

Cornhole

Våra varumärken

Riley

Sortering:
Antal:
Riley fick en blygsam start som en sportaffär i Manchester redan på 1890-talet. Företaget utvecklades och blev den största tillverkaren av cricketklubbor i världen. Som en bisyssla, började Riley tillverka biljardbord och köer. År 1910 producerade Riley cirka 800 fullstora bord per år. Parallellt med snookerbord, tillverkade bolaget också en stor mängd av konvertibla bord (bord med matplats toppar) och även en annan linje kallas portabla bord. De bärbara borden blev Rileys storsäljande linje. 1912 producerade bolaget 4.000 enheter per år och exporterar till alla delar av världen. Rileys största kund var den brittiska armén.

Vid mitten av 1920-talet var Riley inte bara känd för snookerbord, köer och accessoarer utan företaget hade expanderat till klubbägare. På lite mer än ett decennium hade företaget blivit jätte i branschen:
* Tillverking av bord
* Tillverkning av köer och tillbehör
* Tillverkning av belysning
* Ägare till 40 snookerklubbar
* Export till alla världens hörn

Snooker var verkligen sporten för engelska gentlemän.

>Av 1930-talet popularitet hade sporten spritt sig till arbetarklassen. Rileys snookerbord hade gjort sitt första av många framträdanden på World Snooker Championships.

På hela 30-talet och 40-talet gick Riley från klarhet till klarhet och sysselsatte mer än 2000 anställda.

Under 50 och 60-talet förlorade företaget en del av det tidiga övertaget. TV hade kommit, paketresor till Spanien hade börjat ta fart och snooker var på nedgång. Under denna period gick Riley igenom ett antal sammanslagningar och olika förvärv för att försöka återskapa glansdagarna från det förflutna.

Det var först under 1970-talet som snooker började sin explosionsartade ökningen i popularitet. Tack vare färg-tv och en man, Barry Hearn. Steve Davis, kanske den största spelaren att plocka upp en kö hade en stor roll i framgången Riley hade under hela 70-talet och 80-talet.
Visar 1-36 av 36 produkter
Real Air Multi Real Air Multi real-air-multi-1

Real Air Multi

(5)

I lager Från: 3 495 kr (3 995 kr)

Vertical Folding Pool 6 vertical-folding-pool-6-1

Vertical Folding Pool 6

(0)

I lager 5 995 kr

Riley Folding Black Deluxe riley-folding-black-deluxe-1

Riley Folding Black Deluxe

(1)

I lager 4 495 kr

Ray 7 ray-7-1

Ray 7

(0)

I lager 10 995 kr

Rolling Lay Flat 6 rolling-lay-flat-6-1

Rolling Lay Flat 6

(0)

I lager 5 495 kr

 
Rosemont 7 rosemont-7-1

Rosemont 7

(0)

I lager 9 995 kr

Black Cat 7 black-cat-7-1

Black Cat 7

(0)

I lager 9 995 kr

Riley Attache riley-attache-1

Riley Attache

(0)

I lager 399 kr

ER-60 er-60-1

ER-60

(1)

I lager 449 kr

Flat W 6 flat-w-6-1

Flat W 6

(1)

I lager 6 995 kr

 
Bordtennisskiva Och Whiteboard Bordtennisskiva Och Whiteboard bordtennisskiva-och-whiteboard-1

Bordtennisskiva Och Whiteboard

(0)

I lager 299 kr (799 kr)

Bordsskydd Riley bordsskydd-riley-1

Bordsskydd Riley

(6)

I lager Från: 199 kr

Hockeyset Hockeyset hockeyset-1

Hockeyset

(1)

I lager 199 kr

Jättetennis Jättetennis jattetennis-1

Jättetennis

(0)

I lager 299 kr (499 kr)

Utespel X 4 Utespel X 4 utespel-x-4-1

Utespel X 4

(0)

I lager 299 kr (499 kr)

 
Baseballset Riley Baseballset Riley baseballset-riley-1

Baseballset Riley

(0)

I lager 199 kr (349 kr)

Blue Diamond 3-pack blue-diamond-3-pack-1

Blue Diamond 3-pack

(3)

I lager 39 kr

Legend legend-1

Legend

(1)

I lager 1 495 kr

Rolling Flat W 5 rolling-flat-w-5-1

Rolling Flat W 5

(0)

Beställningsvara 5 495 kr

Burwat Gold Med Fodral Svart burwat-gold-med-fodral-svart-1

Burwat Gold Med Fodral Svart

(0)

Beställningsvara 2 095 kr

 
Rolling Lay Flat 5 rolling-lay-flat-5-1

Rolling Lay Flat 5

(0)

Beställningsvara 4 495 kr

Bordsborste Svart bordsborste-svart-1

Bordsborste Svart

(0)

Från: 149 kr

Aristocrat aristocrat-1

Aristocrat

(0)

I lager Från: 166 341 kr

Supasize Folding 6 Supasize Folding 6 supasize-folding-6-1

Supasize Folding 6

(0)

I lager 7 995 kr (8 595 kr)

Riley Renaissance riley-renaissance-1

Riley Renaissance

(0)

Beställningsvara Från: 78 900 kr

 
Birds Eye birds-eye-1

Birds Eye

(2)

999 kr

Moderno 1 Moderno 1 moderno-1-1

Moderno 1

(3)

399 kr (499 kr)

Riley Renaissance Silver riley-renaissance-silver-1

Riley Renaissance Silver

(0)

Beställningsvara Från: 79 900 kr

Riley Renaissance Gold riley-renaissance-gold-1

Riley Renaissance Gold

(0)

Beställningsvara Från: 79 900 kr

Club Mahogany club-mahogany-1

Club Mahogany

(0)

Beställningsvara Från: 64 900 kr

 
Club Silver club-silver-1

Club Silver

(0)

Beställningsvara Från: 64 900 kr

Club Black club-black-1

Club Black

(0)

Beställningsvara Från: 64 900 kr

Club Gold club-gold-1

Club Gold

(0)

Beställningsvara Från: 64 900 kr

Grand Black grand-black-1

Grand Black

(0)

Beställningsvara Från: 99 900 kr

Grand White grand-white-1

Grand White

(0)

Beställningsvara Från: 99 900 kr

 
Kombifold 6 Plus Bordtennisskiva kombifold-6-plus-bordtennisskiva-1

Kombifold 6 Plus Bordtennisskiva

(9)

Beställningsvara 5 995 kr

 
Visar 1-36 av 36 produkter