Facebook

Kontakta oss

Kontakta oss

Frakt

Betalning

Betalning

Cornhole

Våra varumärken

Foosballbord (Fotbollsspel) Garlando Silver Olympic

13 795 kr
12 mån räntefritt 1150 kr / månad (avgifter tillkommer)
Alt/Storlek:-
Lagerstatus: Finns i lager
Leveranstid: 1-3 dagar
Artikelnr: 284
Kategori: Foosballbord (Fotbollsspel)
Varumärke: Garlando
Garanti: 24 mån
Yttermått: 150x76x97 cm
Vikt: 108 kg

Silver Olympic

Det nya "OS", ett "World champion" med glastopp.

Detta fotbollsbord, som precis dykt upp på marknaden, är en syntes mellan två modeller med stor framgång ("World champion" och "OS").

Det behåller World Champions högteknologiska utseende, med svart och grått, samtidigt som denna ojämförliga tävlingsmodell ersätter aluminium med en elegant grå faner.

Spelytan är helt täckt i okrossbart glass vilket förhindrar alla ingrepp i spelet samt stölder av bollar. Det ger även minskat spelbuller och håller spelområdet rent.

Bortet har myntfunktion inställd på 10-kronor.

Montering

Montering av detta fotbollsspel tar ca 45 minuter och är relativt enkel pga att kabinetten levereras monterad. Det som behöver monteras är benen, stänger och några detaljer.

Frakt

Det tar 1-2 dagar för bordet att nå din närmaste DSV-terminal som sedan kontaktar privatpersoner för att bestämma dag för leverans (dagtid). Företag aviseras inte utan DSV kör omgående ut bordet. Fotbollsspelet fraktas till din ytterdörr/tomtgräns (inbärning ingår ej).


Produktegenskaper
Kabinett Rejäl 30 mm tjock plywoodkabinett med plastlaminat och aluminiumkanter. Otroligt stark kabinett!
Ben 9 x 9 cm kvadratiska benen i metall belagda med anti-scratch silverfärg ger otrolig stabilitet.

Stänger 16 mm i diameter genomgående högkvalitetsstänger (2,2 mm godstjocklek). Väldigt stresståliga.
Kullager Stålkullager för högre hastighet, smidigare och minskat slitage.

RäknareRäknare färgsatta för att matcha spelarna.
Genomgående Stänger Genomgående stänger av italiensk tävlingstandard. Minimalt med delar som kan leda till problem och snabbt spel.

FötterFötterna är justerbara för en helt jämn spelplan. En rejäl gummisula gör att bordet inte flyttar sig i sidled.
NickelFörzinkad aluminiumlegering, vilket förhindrar uppkomsten av bucklor även efter flera spel.

HandtagPlasthandtag med ergonomiskt grepp.
Spelare Röda och blåa spelare i okrossbar plast gjutna direkt på stängerna. Rubbar sig inte en millimeter.

GlastoppHärdad glasskiva som hindrar bollen från att åka ur spelet, dämpar ljud och hindrar fusk.
SlutetSlutet myntsystem (svenska 10 kr) så att bollen ej försvinner i onödan. Kan sättas till "free play".

Spelyta Glas Spelyta av härdat glas, som är frostat med grön bakgrund och vita linjer. Den ger superb kontroll och bra slitstyrka.
Bollar 10 st standardbollar medföljer.


Foosballbord (Fotbollsspel) innehåller fler produkter som liknar Garlando Silver Olympic.

Omdömen och betyg

Mejid, 2014-06-26

Peppe, 2011-11-16
Mycket robubust och regält spelbord.
Vi spelar ganska så mycket på detta bordet.
Snygg design med bra känsla.
Peppe, 2011-11-16
Mycket robubust och regält spelbord.
Vi spelar ganska så mycket på detta bordet.
Snygg design med bra känsla
Maud, 2011-03-24
Hur har vi klarat oss tidigare? Tonåringarna har så kul, både tjejer och killar. Robust kvalitet som pallar för 450 elever i en högstadieskola. En glädje att se ungdomarna roa sig utan mobil eller dator.

Leder till ett positivt spelberoende.
Produktbevakning
Tyvärr är en eller flera alternativ av denna produkt för tillfälligt slutsåld hos oss.
Skriv in dina uppgifter nedan så kontaktar vi dig när produkten finns i lager igen.

 
 
 

Liknande produkter som vi tror du gillar

F100 F100 f100-1

F100

(6)

Beställningsvara 3 995 kr (4 595 kr)

Pro Champion Pro Champion pro-champion-1

Pro Champion

(11)

I lager 8 495 kr (8 995 kr)

G500 Weatherproof g500-weatherproof-1

G500 Weatherproof

(2)

Beställningsvara 7 995 kr

F1 Tele f1-tele-1

F1 Tele

(5)

Beställningsvara 2 195 kr

G2000 g2000-1

G2000

(2)

Beställningsvara 7 295 kr

F-zero F-zero f-zero-1

F-zero

(3)

Beställningsvara 1 395 kr (1 795 kr)

F1 F1 f1-1

F1

(8)

Beställningsvara 1 995 kr (2 195 kr)

F200 Egen Design f200-egen-design-1

F200 Egen Design

(0)

Beställningsvara Från: 9 750 kr

F200 EVO f200-evo-1

F200 EVO

(9)

I lager 5 995 kr

Foldy foldy-1

Foldy

(2)

I lager 7 495 kr

Master Champion Master Champion master-champion-1

Master Champion

(1)

Beställningsvara 11 495 kr (11 995 kr)

Special Champion special-champion-1

Special Champion

(1)

Beställningsvara 9 995 kr

Deluxe Outdoor deluxe-outdoor-1

Deluxe Outdoor

(0)

I lager 13 995 kr

World Champion world-champion-1

World Champion

(0)

I lager 15 995 kr

G2000 Egen Design g2000-egen-design-1

G2000 Egen Design

(0)

Beställningsvara Från: 11 750 kr

G500 Pure White g500-pure-white-1

G500 Pure White

(2)

Beställningsvara Från: 7 495 kr

World Champion Egen Design world-champion-egen-design-1

World Champion Egen Design

(0)

Beställningsvara Från: 19 500 kr

G500 Deco g500-deco-1

G500 Deco

(0)

Beställningsvara 9 995 kr

G500 Houndstooth g500-houndstooth-1

G500 Houndstooth

(0)

Beställningsvara 9 995 kr

G500 Military g500-military-1

G500 Military

(0)

Beställningsvara 9 995 kr

 
Aston Villa Kalender 2013 Aston Villa Kalender 2013 aston-villa-kalender-2013-1

Aston Villa Kalender 2013

(0)

I lager 9 kr (9 kr)

Stella Artois Barmatta Wetstop stella-artois-barmatta-wetstop-1

Stella Artois Barmatta Wetstop

(0)

I lager 209 kr (299 kr)

liverpool-olglas-hogt-wordmark-1

LFC Ölglas Högt Wordmark

(15)

I lager 129 kr

THFC SoccerStarz Holtby tottenham-hotspur-soccerstarz-holtby-1

THFC SoccerStarz Holtby

(0)

I lager 29 kr (49 kr)

Sverige Dekal Flagga sverige-dekal-flagga-1

Sverige Dekal Flagga

(1)

I lager 26 kr (29 kr)